12 November 2014

2014 Rostelecom Cup - Entries and streaming links


The 2014 Rostelecom Cup (also known as Cup of Russia) is the fourth of six events in the 2014–15 ISU Grand Prix of Figure Skating, a series of senior-level invitational competitions.

The competition will be held in Moscow, Russia from 14–16 November 2014. Medals will be awarded in the disciplines of men's singles, ladies' singles, pair skating, and ice dancing. Skaters also earned points toward qualifying for the Grand Prix Final.

Entries are as follows.

MEN

1 Jeremy TEN CAN 1
2 Michal BREZINA CZE 2
3 Ivan RIGHINI ITA 3
4 Takahiko KOZUKA JPN 4
5 Artur GACHINSKI RUS 5
6 Moris KVITELASHVILI RUS 5
7 Sergei VORONOV RUS 5
8 Javier FERNANDEZ ESP 6
9 Max AARON USA 7
10 Jason BROWN USA 7
11 Stephen CARRIERE USA 7
12 Misha GE UZB 8



LADIES

1 Alaine CHARTRAND CAN 1
2 Eliska BREZINOVA CZE 2
3 Rika HONGO JPN 3
4 Miyabi OBA JPN 3
5 So Youn PARK KOR 4
6 Maria ARTEMIEVA RUS 5
7 Anna POGORILAYA RUS 5
8 Maria STAVITSKAIA RUS 5
9 Joshi HELGESSON SWE 6
10 Ashley CAIN USA 7
11 Mirai NAGASU USA 7
12 Angela WANG USA 7

PAIRS

1 Annabelle PRÖLSS / Ruben BLOMMAERT GER 1
2 Narumi TAKAHASHI / Ryuichi KIHARA JPN 2
3 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV RUS 3
4 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 3
5 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 3
6 Jessica CALALANG / Zack SIDHU USA 4
7 Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA 4
8 Dee Dee LENG / Simon SHNAPIR USA 4

ICE DANCE

1 Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR 1
2 Rebeka KIM / Kirill MINOV KOR 2
3 Elena ILINYKH / Ruslan ZHIGANSHIN RUS 3
4 Victoria SINITSINA / Nikita KATSALAPOV RUS 3
5 Alexandra STEPANOVA / Ivan BUKIN RUS 3
6 Alexandra ALDRIDGE / Daniel EATON USA 4
7 Madison CHOCK / Evan BATES USA 4
8 Kaitlin HAWAYEK / Jean-Luc BAKER USA 4


The schedule SHOULD be as follow. Remember that times are GMT+1 and in this time zone now it is 

14 November

Eurosport 2

13:00-14:30 – Ladies SP (live)
14:45-16:00 – Pairs SP (live)
17:00-18:30 – Men SP (live)
18:45-20:00 – SD (live)

Спорт

13:00-14:30 – Ladies SP (live)
14:45-16:00 – Pairs SP (live)
19:00-20:00 – SD (live)
20:00-20:30 – Men SP

15 November

Eurosport 2

12:00-13:45 – Ladies FP (live)
14:00-15:30 – Pairs FP (live)
15:45-18:00 – Men FP (live)
18:00-19:30 – FD (live)

Спорт

12:00-14:00 – Ladies FP (live)
14:00-16:00 – Pairs FP (live)
16:00-18:00 – Men FP (live)
18:00-19:30 – FD (live)

16 November

Eurosport 2

14:00-15:30 – Gala (live)

Спорт

13:00-15:30 – Gala (live)



Entries/Results here

1 comment: